Jak zaaranżować niewielką kuchnię

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym – chcąc nie chcąc – spędzamy znaczną część wolnego czasu. Przygotowanie posiłku dla całej rodziny nierzadko zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt minut. Dla miłośników gotowania czas spędzony we wspomnianym pomieszczeniu nie jest czasem zmarnowanym. Osoby nielubiące gotować robią z kolei wszystko, by w kuchni przebywać jak najmniej. Bez względu na podejście do kwestii kulinarnych warto jednak zaznaczyć, że w każdym pomieszczeniu urządzonym funkcjonalnie oraz estetycznie z pewnością przebywamy chętniej. Chociażby z tego względu należy zadbać o to, by kuchnia pod każdym względem spełniała się w kontekście swojej praktyczności oraz estetyczności. Niestety bardzo często pomieszczenia tego typu sprawiają kłopoty podczas remontu czy aranżacji. Niewielki metraż lub dziwne ustawienie ścian (wnęki, skosy etc.) mogą doprowadzić domowników do prawdziwej szewskiej pasji. Warto zatem jeszcze przed wprowadzeniem zmian sprawdzić, jak zamienić – na pierwszy rzut oka – minusy w oryginalne i kreatywne plusy.

Kolor i oświetlenie zdziałają cuda

W małej kuchni wszystkie podjęte działania aranżacyjne mają niebagatelne znaczenie. Ważnym elementem jest również dobór właściwego oświetlenia oraz barw na ścianach czy na podłogach. Jeśli chodzi o te ostatnie, jak nietrudno się zorientować, idealnie sprawdzą się przede wszystkim jasne kolory. Stosowane barwy są jednak punktem wyjścia. Bardzo często uzupełniają je dość wyraziste kolory takie jak czerń, czerwień, zieleń czy brąz. Dobre oświetlenie kuchenne także wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia. Warto zadbać o to, by lampy emitowały optymalną ilość światła. Nie można zapomnieć również o oświetleniu naturalnym. W zależności od tego, gdzie zlokalizowane są okna, z reguły w jakimś momencie dnia promienie słoneczne dają o sobie znać, co niekoniecznie może podobać się domownikom. Napływ zbyt dużej ilości światła słonecznego zahamują modne i gustowne żaluzje, rolety bądź zasłonki.

Meble kuchenne na wymiar

meble na wymiarW przypadku takich elementów jak meble kuchenne na wymiar Poznań, Gdańsk czy Wrocław (a także wiele innych większych miast) są siedzibą naprawdę kompetentnych i doświadczonych producentów. W przypadku małych kuchni dokładnie wymierzone, a następnie wykonane w profesjonalnym zakładzie blaty, szafki, stoły czy półki pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń do maksimum. Takiego efektu z pewnością nie otrzymamy wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup szafek z tradycyjnego salonu meblowego. Ciekawym rozwiązaniem są meble składane, które wykorzystujemy tylko w razie takiej potrzeby. Mowa tutaj między innymi o stołach, krzesłach czy dodatkowych blatach kuchennych. Warto mieć świadomość tego, że za meble na wymiar zapłacimy nieco więcej, jednak ich zalety z pewnością „biją na głowę” tradycyjne odpowiedniki. Jeśli chodzi o pomiary kuchni w celach wykonania zamówionych mebli, zazwyczaj tych ostatnich dokonują pracownicy firmy produkującej meble na wymiar.

Nowoczesne triki

Meble na wymiar to idealny sposób na to, by zaoszczędzić dużo wolnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że w kuchni możemy zastosować również inne rozwiązania, które – podobnie jak zamówione blaty czy szafki – rozwiążą nieco problem ciasnego i klaustrofobicznego pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest składany stolik, który przecież nie zawsze jest nam w kuchni potrzebny. Jeśli przygotowujemy obiad czy kolację, wykorzystujemy przede wszystkim blaty. Gotowy posiłek można podać na szybko rozłożonym stole. Dobrym pomysłem są również składane krzesła. Wbrew pozorom nie muszą kojarzyć się one z plastikowymi krzesełkami ogrodowymi. W sklepach można zamówić eleganckie stołki czy krzesła, na przykład z drewna, które idealnie podkreślą aranżację i w razie potrzeby znikną w schowku pod parapetem czy nad drzwiami.

Minimalizm z nutą dodatków

Niewielkie pomieszczenia nie muszą być pozbawione dodatków nadających kuchni charakteru. Warto wybierać takie dekoracje, które w jakiś sposób podkreślą styl zaaranżowanej przestrzeni. Dodatki mogą być funkcjonalne, ale niektóre elementy powinny wpływać wyłącznie na szeroko pojętą estetykę wnętrza. Wiosną i latem warto zdecydować się na świeże, pachnące kwiaty. Na parapecie z pewnością znajdzie się również miejsce dla roślin doniczkowych. By urozmaicić kuchnię, warto zastąpić standardowe doniczki wiklinowymi odpowiednikami. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach rustykalnych, retro oraz vintage.

O tym należy pamiętać podczas aranżacji małej kuchni:

Wbrew pozorom zaaranżowanie niewielkiej kuchnie nie jest tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Z drugiej strony urządzenie małego pomieszczenia wymaga pomysłu i przede wszystkim zastanowienia. Każdy szczegół zaakcentowany w kuchni powinien zwrócić naszą uwagę, ponieważ odpowiednio wykorzystany stanie się elementem idealnej, funkcjonalnej oraz przede wszystkim estetycznej całości.