Opony zimowe a opony letnie

Uwarunkowania pogodowe w Polsce zmuszają kierowców do pewnych działań na terenie naszego kraju. Dwa razy do roku są oni zobligowani do tego, by dokonać wymiany swoich opon z letnich na zimowe lub odwrotnie – z zimowych na letnie. Taki stan rzeczy wiąże się oczywiście z nadchodzącymi cyklicznie porami roku. Powierzchnia na drodze w lecie diametralnie różni się od tej, z którą kierowcy pojazdów zmotoryzowanych mają do czynienia w okresie zimowym. Nic więc dziwnego, że wymiana opon dwa razy w roku jest wręcz niezbędna do tego, by bezpiecznie i komfortowo poruszać się w podróży. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak istotnym zabiegiem jest wspomniana wymiana ogumienia. Wiele osób sądzi, iż może sprawnie prowadzić samochód na oponach letnich w czasie srogiej zimy. Nawierzchnia w styczniu czy lutym z pewnością nie odzwierciedla tej, z którą spotykamy się w okresie wiosenno-letnim. Warto zdawać sobie sprawę z tego dlaczego trzeba wymieniać opony oraz przede wszystkim warto wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa może sprowadzić na podróżujących posiadanie niewłaściwych elementów o danej porze roku.

Opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo

Nawierzchnia w okresie od listopada do marca niewątpliwie różni się od tego, z którą kierowcy stykają się podczas cieplejszych miesięcy w roku. Warto wiedzieć przede wszystkim o tym, że poruszanie się na ośnieżonej lub oblodzonej drodze z oponami letnimi opóźnia proces hamowania samochodu nawet o trzydzieści procent. W przypadku nagłej potrzeby zatrzymania auta jest to fakt bardzo znaczący. Opony zimowe posiadają natomiast specjalnie zaprojektowany wzór, który skutkuje większą przyczepnością kół do śliskiej czy zaśnieżonej nawierzchni. Dodatkowo opony zimowe wyposażone są w elementy dobrze pozbywające się przylegającej do nich wody oraz błota. Osoby wybierające się w dłużą podróż zimą nie powinny w żaden sposób lekceważyć zaleceń specjalistów i danych statystycznych. O wiele więcej wypadków w okresie zimowym powodują kierowcy, którzy decydują się na poruszanie po drogach posiadając opony letnie. Choć jest to fakt ogólnie znany i logiczny, wielu kierowców wciąż niepotrzebnie ryzykuje. Poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach wiąże się ściśle z odpowiednim do sytuacji pogodowej ogumieniem. Im szybciej użytkownicy aut to zrozumieją, tym szybciej wypadków będzie automatycznie o wiele mniej.

Kiedy zamieniać opony

Wymiana na zimęNajwiększym problemem kierowców jest oczywiście to, kiedy wymienić opony. Każdego roku pogoda zaskakuje drogowców tak, że nie sposób dokładnie przewidzieć nagłej zmiany sytuacji na drogach. Warto w okresach przejściowych bardziej szczegółowo śledzić portale meteorologiczne czy też stacje pogodowe w telewizji. Dzięki takim monitoringom o wiele łatwiej można przygotować się przede wszystkim na przybycie zimy. To ta ostatnia potrafi spędzić sen z powiek przeciętnemu kierowcy. Jeśli chodzi o okres letni, sprawa wydaje się być łatwiejsza. Nierzadko bywało jednak tak, że po wymienieniu opon z zimowych na letnie w marcu, kwiecień zaserwował kierowcom nową porcję śniegu, mrozu i oblodzenia dróg. Nie ma wytycznych, które regulowałyby procesy wymieniania opon, ponieważ każda zima oraz lato przynoszą inne warunki. Jedyną radą dla kierowców będzie po prostu obserwacja, dzięki której z roku na rok każdy użytkownik auta stanie się bardziej doświadczony i czuły na zmienne warunki pogodowe. Warto wiedzieć przede wszystkim to, że opony letnie pracują najwydajniej, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy siedem stopni Celsjusza. Z kolei opony zimowe najlepiej sprawdzają się w sytuacji odwrotnej.

Wymiana opon w warsztacie

Najszybsza i najskuteczniejsza wymiana opon przeprowadzona zostanie w warsztacie samochodowym. Wielu dobrych kierowców nie radzi sobie w sytuacjach wymagających doświadczenia z sprawach technicznych. Nie należy wtedy godzinami męczyć się przy wymianie jednej opony. W internecie można znaleźć wiele firm, które od ręki zajmą się tego typu zleceniami. Przykładowe usługi z zakresu wymiany opon i nie tylko znajdują się na stronie www. Warto bowiem wiedzieć, że opony wymagają – podobnie jak inne części w aucie – odpowiedniej pielęgnacji i serwisowania. Nierzadko należy je wymienić nie tylko w okresie zaczynającej się zimy czy lata. Raz na jakiś czas całkowita wymiana starych elementów na nowe również jest konieczna. O takiej potrzebie mechanik informuje kierowców na przykład podczas przeglądu technicznego całego auta. Należy jednak obserwować te ostatnie i w razie jakichkolwiek problemów udać się z pojazdem na dodatkowe oględziny.